ОГХК погруз в корупції за сприяння голови Фонду держмайна
В 2014 році було створено Державне підприємство «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» (сьогодні – Акціонерне товариство «Об’єднана гірничо-хімічна компанія», до складу якого було включено філію «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» та філію «Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат». АТ «ОГХК» є провідним підприємством металургійної галузі України з виробництва концентратів рідкісних металів, а також є сировинною базою низки важливих для економіки країни галузей, таких як хімічна, електротехнічна та машинобудівна. З моменту свого створення та по 2020 рік підприємством було значно нарощено присутність на світових ринках, що склала майже 11% від загально світового об’єму.
Так, з 2017 року Кабінет Міністрів України взяв курс на реалізацію програми «Велика приватизація». В кінці 2019 року АТ «ОГХК» було передано Міністерством економічного розвитку і торгівлі України під управління до Фонду державного майна України, керівником якого є Дмитро Сенниченко.
Відповідно до наявної інформації, до 2020 року Підприємство знаходилося під непрямим впливом Народного депутата України від «Народного Фронту» Миколи Мартиненка. Так, під гучними заявами «неефективності» наявного менеджменту на підприємстві, одразу після прийняття під управління, Фондом було прийнято рішення про зміну всієї вертикалі управління підприємства та призначення на вакантні місця «нових» облич. Вони начебто, мали б збільшити ринкову вартість підприємства та принести більше дивідендів державі.
За перші півроку так званого «ефективного» управління, компанія, яка щорічно сплачувала сотні мільйонів гривень дивідендів державі, стала суб’єктом господарської діяльності, що бере кредити в банківських установах для виплати заробітних плат працівникам філій. Компанія змушена нести додаткові витрати на складські приміщення для зберігання великої кількості непроданого ліквідного товару.
Давайте розбиратися по-черзі.
ФДМУ
Фонд очолює Дмитро Сенниченко, який до цього працював Директором з управління нерухомим майном та інфраструктурою АТ «Укрпошта». Під час своєї роботи на Укрпошті великими досягненнями Сенниченко похизуватися не може, якщо не брати до уваги проект Prozzoro.Sales, який так і не приніс обіцяних результатів. Скоріше це проста була ілюзія реалізації державної програми «Велика приватизація».
З початку року на посаду голови правління АТ «ОГХК» було призначено підданого Великої Британії Пітера Девіса. Досвіду управління великим добувним підприємством він звичайно не мав. Додатково наголосимо, що не пройшло і півроку як Пітера було звільнено за «корупційні» схеми, а також зв’язок із ITS International Trade & Sourcing GmbH & Co, яка поставляла продукція АТ «ОГХК» на окуповану територію АР Крим. Про діяльність Девіса, призначенної Сенниченком людини, останній начебто не знав. Але, як ми всім розуміємо, що пересічних людей в таких справах не буває, що яскраво підкреслюють подальші кадрові рішення голови Фонду.
Разом із призначенням Пітера, членами правління стали також не прості пересічні люди – Артур Сомов. Був покликаний здійснювати керівництво загальними організаційними справами підприємства, який, важливо зазначити, в подальшому стане головою правління замість вищезгаданого Пітера Девіса та «новою» людиною Синниченка на АТ «ОГХК». Леонід Борнтічук, відповідальний за правову роботу підприємства. Раніше працював в АТ «Укрпошта», в команді Дмитра Сенниченка. Тетяна Гогенко, була покликана налагодити комерційну діяльність. Раніше працювала на швейцарського трейдера Glencore з російським корінням.
Тобто аналізуючи діяльність ФДМУ як нового власника та «оновленого» менеджменту АТ «ОГХК», напрошується висновок, що державне підприємство «отримало» нове кураторство в особі ФДМУ та осіб, які були безпосередньо призначенні Дмитром Сенниченком.
КОМЕРЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ
Сьогоднішній керівник Артур Сомов заявляє, що компанія заробляє в 6 разів більше, аніж при попередньому менеджменті. Проте не все так однозначно.
Зміні керівництва АТ «ОГХК» передував ряд кримінальних проваджень та гучних журналістських розслідувань, які звинувачували старий менеджмент компанії в реалізації продукції на своїх трейдерів за начебто заниженими цінами. Ця ідея була чудово підхоплена новою «командою». Прийшовши на підприємство, новий менеджмент, почав пропонувати кінцевим споживачам укладати прямі контракти з підприємством, повідомляючи, що тепер все буде по-іншому, по 100% предоплаті без можливості відстрочки платежу. Принаймні такі заяви на загал декларувала Тетяна Гогенко.
Але, не пройшло і двох місяців з моменту зміни менеджменту, як на підприємстві почали укладати контракти на реалізацію великих об’ємів продукції з трейдерами, а саме: MCD (Minerals&Chemicals Distribution) Ltd. (країна реєстрації Кіпр), IMMCO TRADE PTE. LTD. (країна реєстрації: Сінгапур), IMMCO TRADE (країна реєстрації Гонк-Конг), ITS Internatiomal&Sourcing Company Ltd. (країна реєстрації Німеччина), BELANTO Trade s.r.o. (країна реєстрації Чехія), бронюючи основні об’єми товару за одними і тими самими суб’єктами. Також, нові правила менеджмент АТ «ОГХК» вирішив застосовувати не для всіх. Саме ці компанії, відповідно до умов контрактів, отримують відстрочку платежу у 20, а хтось й у 35 днів.
Найцікавіше починається тоді, коли доходимо до аналізу фактичної реалізації продукції. Відповідно до статистичних даних Державної митної служби України щодо експортних операцій АТ «ОГХК» об’єм реалізації товару в другому півріччі 2020 року впав більш ніж на 60%, а у грошовому вираженні більш ніж на 40%.
Але, «ефективний» менеджмент, зокрема, член правління, якого ми згадували раніше, Тетяна Гогенко та ФДМУ, продовжують доповідати в ЗМІ про зміну в підході до ведення реалізації товару, створення механізмів запобігання укладанню договорів з ненадійними контрагентами та компаніями, які начебто діють в інтересах старого менеджменту та намагаються завдати шкоду компанії та державі в цілому.
Водночас, державна компанія, яка претендує стати головним лотом під час приватизації, продовжує укладати контракти на реалізацію товару з компаніям-партнерам, зокрема, BELANTO Trade s.r.o., яка відома українському загалу ще з осені 2020 року, як така, що реалізує продукцію на окуповану територію АР Криму. Компанія має статутний капітал 120 Чеських крон, або 4,41 Євро. Інші сумнівні контрагенти IMMCO TRADE PTE. LTD., або MCD (Minerals&Chemicals Distribution) Ltd., які купують всю лінійку товару підприємства за заниженими цінами за тими самими умовами, що й інші контрагенти компанії (пакування та умови поставки – FCA, Вільногірськ).
MCD (Minerals&Chemicals Distribution) Ltd. (країна реєстрації Кіпр), IMMCO TRADE PTE. LTD. (країна реєстрації: Сінгапур) та IMMCO TRADE (країна реєстрації Гонк-Конг), ТОВ «КЕРАМПЛЮС» (країна реєстрації: Україна), ООО «КЕРАМГЛАС» (країна реєстрації: Російська Федерація) підконтрольні Кучуку В.В, Карпенко Р.А., Карпенко А.М. Ці особи відомі ринку титанової сировини ще з 90-х років, коли вони «курували» Вільногірський гірничо-металургійний комбінат. Останні навіть не намагаються приховати того факту, що вони працюють в рамках однієї структури. MCD вказує на свому веб-сайті, що ТОВ «КЕРАМПЛЮС», директором якого є Кучук Віталій, російська ООО «КЕРАМГЛАС» та кіпрська MCD є компаніями однією орбіти/холдингу.
Важливо зазначити, що станом на кінець 2020 року за результатами співпраці державного підприємства з вищезазначеними компаніями, дебіторська заборгованість за укладеними з цими компаніями контрактами загальним розміром у майже 10.000.000,00 доларів США. Нагадаємо, що держава планує виставляти цей актив на приватизацію.
За офіційним запитом в АТ «ОГХК» відмовили в надані інформації щодо сформованої дебіторської заборгованості станом на початок 2021 року, зіславшись на те, що ця інформація опублікована на сайті. Проте на даний час на сайті фінансовий звіт тільки за 9 місяців 2020 року.
Так, за нашою інформацією, станом на початок лютого 2021 року заборгованість IMMCO TRADE PTE. LTD. перед АТ «ОГХК» складала більш як 6 млн. доларів США (6.045.455,80 доларів США), заборгованість BELANTO Trade s.r.o. складала майже 2 млн. Євро (1.968.243,01 Євро), а заборгованість MCD перед АТ «ОГХК» складала майже 400 тис. доларів США (355.803,00 доларів США). Тобто, майже всі ті, як їх сам називає менеджмент АТ «ОГХК», надійні та такі, що відповідають новим стандартам реалізації продукції на державному підприємстві.
Додатково, хочемо звернути Вашу увагу на MCD у цьому «чемпіонському» переліку. Як і заявляє сама Тетяна Гогенко, «всі» контрагенти наразі працюють по 100% передплаті за товар. Незважаючи на ексклюзивну відстрочку платежу по IMMCO TRADE (20 днів) та BELANTO TRADE s.r.o. (35 днів), одну зі своїх компаній Кучук залишив працювати на передоплаті з ОГХК.
Але, нова команда піймалася й тут. Пояснимо. За умовами 100% передоплати покупець не може забрати, а продавець відвантажити товар, якщо останній не отримав грошей за нього. Тобто, за умовами укладеного контракту, MCD не могло отримати товар, а АТ «ОГХК» не могло здійснити відвантаження цього товару, не отримавши гроші за нього. Але сталося, як ми бачимо, все навпаки. Дійсний менеджмент, незважаючи на те, що державне підприємство не отримало грошей за товар, які мали бути перераховані відповідно до умов укладених контрактів з MCD, вирішило задовільнити чергову «забаганку» своїх компаній-партнерів та віддати товар, не маючи на те ніяких правових підстав. Як кваліфікувати ці дії? Нехай на це запитання дадуть відповідь правоохоронні органи.
Так, вже в січні 2021 року ДБР та СБУ було відкрито кримінальне провадження відносно фактів сприяння менеджментом АТ «ОГХК» компаніям, що підконтрольні Кучуку В.В., та Карпенко Р.А., Карпенко А.М. Зокрема, виявлено факти у навмисному блокуванні реалізації продукції на внутрішньому ринку України за прямими контрактами та спрямовування споживачів до, так званих, компаній-партнерів, а також поставки товару, що не був оплачений такими компаніями-партнерами.
Але, незважаючи на активне розслідування правоохоронними органами даних фактів відносно пов’язаних компаній, наявну дебіторську заборгованість та негативну медіа-присутність, менеджмент АТ «ОГХК» продовжує укладати та пролонговувати контракти зі своїми «партнерами» та «рятувати» державне підприємство від неправильного управління попереднього менеджменту. Так, вже 22 січня 2021 року, майже одразу після обшуків в офісі компанії, новий менеджмент цинічно укладає контракт одним із найбільш «надійних» контрагентів – BELANTO TRADE s.r.o., на загальну суму 10.000.000,00 доларів США, та «бронює» за компаніє з статутним капіталом в 4,41 Євро значний об’єм товару державного підприємства.
Цікаво, чи погодив укладання таких угод ФДМУ? Адже за чинним законодавством та статутом АТ «ОГХК» вони повинні надавати згоду на укладання значних правочинів державним підприємством. Ми зробили запит на ФДМУ, чи взагалі вони розуміють на офіційному рівні поточну ситуацію на підприємстві, яке, як вони самі говорять, буде продано вже цієї весни та має принести «шалені» дивіденди державі. Але, як ми і очікували, в офіційному листі Фонд зазначив, що взагалі не володіє інформацією про фінансовий стан підприємства, в частині дебіторської заборгованості.
Тобто, маємо ситуацію, що розпорядник державного підприємства, яке на порозі найбільшої приватизації з часів АреслоМіттал Кривий Ріг, в особі голови фонду Сенниченка Дмитра готує підприємство до вигідного продажу, при цьому нічого не знаючи про фінансовий стан цієї компанії. А саме товариство, продовжує без погодження із Фондом укладати договори на десятки мільйонів доларів США ведучи колись успішне підприємство до великої, на жаль, не приватизації, а катастрофи. На ці факти правоохоронні органи повинні негайно дати відповіді у вигляді кримінальних справ. АТ ОГХК
Олег Рибальченко, аналітик Антикорупційний Блокпост
1 КОМЕНТАР
Коментарі закрито.