Актуально Розслідування

Народний депутат Іванна Климпуш-Цинцадзе: лобізм та життя не по доходах

28 липня 2021 року Національне агенство з питань запобігання корупції оголосило, що проведе перевірку декларації народного депутата від партії «Європейська Солідарність» Іванни Климпуш-Цинцадзе на предмет достовірності декларування та відповідності способу життя задекларованим статкам. На перший погляд депутат, колишній віце-прем’єр міністр з питань євроатлантичної інтеграції Іванка Климпуш-Цинцадзе досить публічний політик і намагається уникати скандальних моментів. Хоча це не зовсім так. Вже не вперше журналісти фіксують лобізм інтересів певних бізнес структур.

Уже раніше Іванна Климпуш-Цинцадзе під час перебування на посаді віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України отримала в подарунок авіапереліт, вартість якого перевищує один прожитковий мінімум. Про це вона не зазначила у своїй декларації. Тоді НАЗК намагались скласти адміністративний протокол про порушення, але народний депутат назвала це політичним переслідуванням.

У нашому розслідуванні ми вирішили проаналізувати депутатську діяльність народного депутата на предмет її профільної діяльності, фінансового становища сім’ї.

Намагання показатися звичайному виборцеві простим політиком уже мав би насторожувати. Досить часто роблять ті кому є що приховувати, а пані Іванна саме одна із таких. Наприклад Климпуш-Цинцадзе проживає на території елітного містечка під Києвом в Конча-Заспі. Там знаходиться приватний три поверховий будинок біля водойми. Його сімейство придбало більше двох років тому. Записано в декларації маєток на Іванну. 14 соток землі і будинок площею 300 кв. м всього за 2 000 000 грн. Це вартість стандартної “двушки” в спальному районі Києві, але ніяк не маєтку в улюбленому передмісті для віп-персон. Зараз ціна такого маєтку, як у Климпуш-Цинцадзе близько 14 000 000 грн, це $ 500 000 (за курсом НБУ на 10.08.2021). За таку суму пропонують будинок-Хонка (побудований з бруса однойменної фінської компанії) на 327 квадратів на ділянці 15 соток прямо на березі Козинки. Слід звернути увагу, що земельна ділянка розміщена впритул до водойми і перекриває доступ до неї. Це прямо суперечить законодавству України.

Будинок Іванни Климпуш-Цинцадзе у селищі Козин на березі річки

Тому НАЗК варто звернути увагу на таку не відповідність ціни даного об’єкту нерухомості. Логічно може виникнути запитання звідки такі статки, адже бізнесом пані Іваннна ніколи не займалася.

Климпуш-Цинцадзе одружена з колишнім грузинським військовим, дипломатом Арчілом Цинцадзе, радник Прем’єр-міністра України та Міністра оборони України з питань оборонної реформи. Він володіє охоронною компанією ТОВ «А-Безпека», яка згідно відкритої інформації не отримує прибутку останні 10 років. Хоча в декларації Іванни Климпуш-Цинцадзе вказано, що в 2020 році її дохід склав понад 600 000 гривень, чоловік Арчіл заробив менше 1 мільйона гривень. Це не завадило в 2020 році подружжю купити новий автомобіль марки Mercedes-Benz GLE 350d 4MATIC преміум-класу за 1 789 330 грн.

Отже підсумовуючи наявні статки народного депутата та колишнього грузинського депутат можна ствердно говорити про не відповідність статків та способу життя до офіційних доходів які отримує сімейство. Тому в сім’ї наявний не офіційний дохід, який явно перевищує офіційний. Іванну Климпуш-Цинцадзе вже не вперше ловили на лобіюванні бізнес-інтересів.

Лобізм бізнес інтересів

В листопаді 2020 року журналісти програми «Схеми» порталу «Радіо Свобода» опублікували матеріал «Іменем депутата»: як парламентарі лобіюють власні інтереси у своїх непублічних зверненнях», в якому несподівано опинилася Климпуш-Цинцадзе. За інформацією журналістів Радіо Свобода таким чином народні депутати лобіюють чужі інтереси за гроші. Климпуш-Цинцадзе протягом 2020 року надіслала 650 звернень до органів влади. Такий різноплановий інтерес свідчить про фінансову мотивацію народного депутата. Так наприклад в 2020 році вона надсилала депутатський запит щодо негативних наслідків для економіки України стрімкого зміцнення курсу гривні. Тобто народний депутат обурюється зміцненням національної валюти. Але якщо пані народний депутат не пов’язує своє життя з цією країною, тому й не дивно.

Якщо проаналізувати інші звернення народного депутата що офіційно зареєстровані, то Голова Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України до Європейського Союзу активно цікавиться питаннями перебігу переговорів Нафтогазу про транзит газу територією нашої країни, або ж питаннями медицини на залізниці. Дивно чи не так?

Так, 19.03.2021 Климпуш-Цинцадзе направляє запит до Віталія Кличка з приводу будівництва за адресою вул Мечнікова 7-Б, в якому говорить, що до неї ніби-то звернулася місцева жителька просить повернути благоустрій на земельній ділянці, де планувалося будівництво, що ніби-то було заборонено рішенням суду. За цією адресою планується будівництво багатоповерхового будинку.

В запиті до прем’єра Шмигаля, Климпуш-Цинцадзе дуже переймається, що після прийняття закону «Про запобігання та протидію легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом», банки почали вважати національними публічними діячами всіх членів Кабінету міністрів України та осіб, що займали відповідальні посади в Україні з 1991 року, хоча за її словами поняття «національних публічних діячів» було визначено лише в 2014 році. Складається враження, що Іванна Орестівна, дуже переймається за можливий моніторинг походження статків свого батька Ореста Климпуша, який займав посаду міністра транспорту в 1992-1994 роках. І так, до речі, намагаючись підготуватися до можливого «відмазування» батька, Іванна Орестівна також «відмазує» усіх корумпованих діячів періоду Януковича, на реванші яких піариться її політична сила, так як за її логікою, вони не мають підпадати під фінансовий моніторинг статків.

З вище описаного точно зрозуміло що Іванна Климпуш-Цинцадзе використовує депутатський мандат не тільки за прямим призначенням,. Вона надсилає депутатські запити по питанням, які не належать до її напрямку депутатської діяльності. Наприклад в 2020 році вона надсилала депутатський запит щодо питань захисту конституційних прав працівників та ветеранів АТ”Укрзалізниця” на високоякісну медичну допомогу та оздоровлення. Насправді їй не цікаво, як залізничники отримують медичну допомогу. Ситуація набагато банальніша. Один з найбільших залізничних телеграм-каналів раніше вже повідомляв, що насправді сім’я Іванни Климпуш-Цинцадзе поклала око на одну з лікарень Укрзалізниці, яка знаходиться в центрі міста Києва. А це декілька гектарів землі під забудову.

Скрін повідомлення телеграм-каналу

На кінець ще хочеться згадати, що з 2011 року Климпуш-Цинцадзе була директором благодійної організації «Ялтинська Європейська стратегія», засновником якої є олігарх і один з найбагатших українців Віктор Пінчук. Прогресивному європейському політику, яким себе називає пані Іванна не личить працювати на олігарха. Але в Україні нажаль така система цінностей, коли нічого поганого в цьому немає.