Ринок перевезень у Львові, хто ним керує та як він функціонує

Після транспортної реформи, яку місто провело у 2012 році, у Львові скоротили кількість перевізників до чотирьох. З того часу незмінними гравцями на ринку залишаються «АТП-1», яке підпорядковується місту, та три приватні компанії: ТзОВ «Фіакр-Львів», ТзОВ «Міра і К» та ПАТ «Львівське АТП-14630». Останні троє утворили концерн «Екопастранс». Та зі збільшенням кількості маршрутів вже після реформи на ринок допустили ще одного приватного перевізника «Успіх БМ».
Про це пише видання dilo.net.ua
Почнемо з одного з найбільших приватних перевізників Львова – АТП-14630.
Це одне з найстаріших підприємств-перевізників у Львові. 1988 року йому присвоїли назву АТП-14630. В середині 90-х у Львові різні АТП почали масово переходити у приватну власність, винятком не стало і це автотранспортне підприємство. У той же час з вулиць Львова почали зникати великогабаритні комунальні автобуси, з’являється доволі новий для нас терміни «Маршрутка» та «Пижик». Люди народжені на початку 90-х мають це пам’ятати.
Зараз це підприємство займає доволі велику нішу на ринку перевезень у Львові та області. АТП-14630 згідно з сайтом компанії обслуговує:
десять міських маршрутів: 15,19,21,23,26,31,36,38,42,44;
ще шістнадцять приміських маршрутів: 124,127,333,269,270,273,277,165,167,212,222,223,324,390;
та два міжміські маршрути 790 та 812.
Розберемося детальніше, хто зараз володіє цим підприємством і чи насправді цей бізнес такий збитковий, про що перевізники постійно повторюють, вимагаючи від міста постійно встановлювати вищі і вищі тарифи на перевезення. Така стратегія призвело до того, що у Львові вартість перевезень пасажирів є однією з найвищих в Україні, сьогодні складає 10 гривень.
Засновниками АТП-14630 є 829 осіб, хоча основну частку акцій мають дві людини: Андрію Рокошу припадає 68.47% акцій, Володимиру Мазуру 16.88%. А решту 14.66% ділить між собою 827 осіб. Згідно з базою ресурсу Youcontrol окрім акціонерів, бенефіціарами зазначаються три громадяни Узбекистану: Абдурахмон Аллокулов, Бахромжон Ахмаджонов, Ойбек Абрахімов, але які саме корпоративні права їм належать – невідомо.

Сумнівно, що іноземці б ставали бенефіціарами збиткового підприємства та вкладали туди свій час та гроші. Можливо, це просто брак управлінських кадрів в Україні?
Журналісти «Діла» взяли телефонний коментар у Ігоря Самардака та запитали, яка роль іноземних акціонерів у підприємстві, яке він очолює:
«Я не можу оцінювати роль акціонерів, я голова правління, це не до мене питання, це за межами моєї компетенції»
Але перевезення для АТП-14630 – не єдиний вид діяльності. Акціонерне товариство виступило замовником будівництва у Львові, на вулиці Городницькій, 47 у 2016-му році. Цікавим є й те, що вищевказана ділянка – не приватна, а належить місту, АТП її лише орендує. А звели тут перевізники зовсім не стоянку чи ангари для автобусів, а багатоквартирні будинки.
Також ми запитали у Ігоря Самардака про це будівництво, для кого зводились ці будинки, чи АТП ввійшло в цей проект виключно земельною ділянкою, чи повноцінним забудовником:
«Це комерційна інформація, я не буду її розголошувати»
На даній ділянці вже зведено ЖК «5 Авеню» – це сім будинків на 668 квартир класу комфорт, з власним підземним та надземним паркінгами. На сайтах з продажу квартир зазначають, що всі квартири вже продані.

Під час будівництва цього будинку АТП-14630 порушило містобудівні умови та обмеження щодо поверховості забудови комплексу «5 Авеню».
«Інспекція архбудконтролю міста оштрафувала забудовника, зобов’язавши його привести у відповідність всі документи. У випадку, якщо б воно не відповідало зонінгу, ми змусили їх відправити документи на розробку нового детального плану території. У цьому випадку вони мусять понизити наступні п’ять черг, з чим вони погодилися, щоб вирівняти площу, згідно з детальним планом», – у 2018 році розповів тодішній головний архітектор Львова Юліан Чаплінський.
Як ми вже казали, керівником АТП-14630 є Ігор Самардак. Чоловік є частим гостем телевізійних програм, де обговорюються питання транспорту, тарифів тощо.
Ігор Самардак народився 1981 року у Львові, з вересня 2019 року став головою АТП-14630. До того як очолити АТП Ігор Самардак понад рік працював Головою Яворівської РДА (2018-2019 р.р.). Також Самардак є бенефіціаром приватної установи «Науково-дослідний інститут судових експертиз та права», яка, до слова, орендує приміщення у тій же будівлі, що і прокуратура м. Львова, по вул. Академіка Богомольця, 9. Ігор Самардак разом з сім’єю володіє житловим будинком у садово-дачному кооперативі поблизу Львова на 180 квадратів та квартирою у Львові площею понад 70 квадратів. У цьому ж будинку родина має паркомісце.
Пересувається Ігор Самардак не на маршрутках, а на комфортабельних авто, яких у сім’ї пана Ігоря аж чотири: Range Rover Sport, BMW X3, Skoda Superb.
Інший потужний гравець ринку пасажирських перевезень у Львові – ТзОВ «Успіх БМ», що почало свою історію в кінці 90-х, яке зараз, згідно сайту міської Ради Львова, обслуговує п’ять міських маршрутів: 47а,48,49,50,51.
Власниками цієї компанії є в практично в рівних частках Степан Кузбит, Володимир Іськович та Юрій Мельник. Останній є керівником компанії.
Степан Кузбит доволі давній управлінець у сфері перевезень, перед тим як стати співвласником ТзОВ «Успіх БМ», понад три роки керував АТП-14630, про яке ми писали вище, де на посаді його замінив Ігор Самардак.
Тут ми б мали розказати про цю компанію, та перейти до наступних, але інші компанії-перевізники, та й попередня дуже тісно переплетені між собою, одні і ті ж керівники чи власники, спільні адреси, тому мови про конкуренцію на ринку перевезень у Львові, на думку редакції «Діла», не може бути.
Юрій Мельник, який керує і є співвласником ТзОВ «Успіх БМ», також зазначається керівником компанії-«конкурента», ТзОВ «Міра і К».
Третій співвласник «Успіх БМ» Володимир Іськович також вирішив допомогти в управлінні компанії- «конкуренту». Іськович є керівником ТзОВ «Фіакр-Львів», яке також займається перевезеннями у Львові.
Концерн «Екопастранс» – це об’єднання трьох львівських приватних перевізників: «Міра і К», «Фіакр Львів» та «АТП-14630», а керівником концерну є Ігор Самардак (керівник АТП-14630). Доволі цікавим є те, що компанія «Успіх БМ» не увійшла в цей концерн, хоча її власники є керівниками двох компаній-перевізників, які увійшли в це об’єднання.
Проте у телефонному коментарі Ігор Самардак зазначив, що «Успіх БМ» на шляху до входження у концерн «Екопастранс», затримка відбувається через юридичні моменти.
ТзОВ «Фіакр-Львів»
Ця компанія, як і інші у Львові, бере свій початок в 90-х роках. Підприємство обслуговує десять львівських маршрутів: 13,17,18,22,24,30,34,39,41 та 43.
Власником компанії одноосібно є Роман Левик. В компанії за роки роботи кілька разів змінювались власники та керівники, Роман Левик то появлявся, то пропадав зі списку бенефіціарів. Також Левик є співвласником ТОВ «Фіакр-таксі», вид діяльності якої зрозумілий з назви компанії. До слова, встиг вищезгаданий Ігор Самардак покерувати і цією компанією.
Роман Левик спромігся доробитись до чималих статків. У його власності є два особняки у Львові площею в 272.2 та 266.7 квадратів. Ці два будинки котеджного типу знаходяться на одній вулиці, Роман Михайлович володіє частиною кожного з них та земельними ділянка на яких зведено ці котеджі.
Квартира на 275 квадратних метри, що при найскромніших підрахунках без ремонту вартує понад 130 тис. у.о., декілька земельних ділянок, також частки в гаражі та магазині на 228 квадратів.
ТзОВ «Міра і К»
Цей перевізник забезпечує своїми автобусами десять маршрутів по Львову, а саме: 7,8,11,12,14,25,27,33,35 та 40.
На ринку ця компанія також з середини 90-х, як і її компанії конкуренти, чи то партнери їх варто називати.
Тут співвласниками є Тарас Хома та Іван Велійка, який очолює громадське об’єднання «Західавтотранс» та Львівську обласну організацію Роботодавців автомобільного транспорту «Укравтотранс-Львів». Тобто Іван Богданович – це своєрідне лице працівників цієї галузі.
У власності Івана Велійки є невеликий будинок у с.Хишевичі, звідки він родом та гараж у Львові. Дружина Івана Богдановича Галина володіє квартирою у центральній частині міста площею понад 150 квадратних метри.
Інший співвласник «Міра і К» Тарас Хома володіє трьох кімнатною квартирою у цьому будинку, загальною площею 93 квадрати, друга квартира ще не добудована та знаходиться під іпотечним обтяженням.
Як бачимо з матеріалу, хороші керівники для компаній-перевізників у Львові на вагу золота. Власники одних компаній – керують компаніями-«конкурентів», що радше нагадує монополію, а не чесні правила гри в рівних умовах. А власники отого збиткового бізнесу – живуть куди краще, ніж звичайні споживачі їхніх послуг.
Також днями перевізники, які обслуговують приміські та міжміські автобусні маршрути на Львівщині, вчергове підняли вартість проїзду, підняття відбулося в межах десяти відсотків. У наступних матеріалах ми вам розповімо, хто стоїть за приміськими та міжміськими перевезеннями Львівщини, про притаманну їм «збитковість» та статки керівників та власників основних компаній перевізників.
Раніше повідомлялося, що в Івано-Франківській області вкрали 120 гектарів заповідної землі