Важливо Розслідування

Львівські контрабандисти потрапили під санкції РНБО

2 квітня, в Україні було запроваджено персональні санкції щодо осіб, яких називають топ-десяткою української контрабанди

У санкційному переліку Ради національної безпеки та оборони опинилися двоє львів’ян — бізнесмен Володимир Дідух, який в певних колах відомий як “Вова Морда”, та колишній митник і депутат Львівської облради Іван Бокало. У повідомленні прес-служби РНБО повідомили, що у них, зокрема, заблоковано активи та майно.

Володимир Дідух народився у 1967 році у Рясному біля Львова, закінчив ПТУ за фахом шевця і пройшов через горнило буремних “дев’яностих”, відлуння яких триває до сьогодні.

У 1994 році він був вперше затриманий працівниками Пустомитівського райвідділу міліції за звинуваченням у рекеті, але у місця позбавлення волі не потрапив.

Тривалий час він фігурував в оперативно-розшукових справах як член організованої злочинної групи Олександра Пстиги (Птєнчика), конкуренти якого гинули один за одним — у 1996-97 роках були убиті Рома Глухий та Вася Хімік. Бойовим крилом ОЗГ Птєнчіка керував Чура – близький товариш Володимира Дідуха, якого тоді частіше називали Вова Морда.

У 1998 році від кулі кілера загинув і сам Птєнчик, а Вова Морда зайняв його місце в кримінальній ієрархії Львова. Після убивства у 2001 році Ігоря Мухи та у 2007 році Колі Рокеро, за ним закріпилася слава останнього з кримінальних авторитетів “дев’яностих”.

У 2001 році Володимира Дідуха було затримано знову ж таки за звинуваченням у вимаганні і вісім місяців він провів у слідчому ізоляторі. За вироком суду, йому було призначено умовне покарання — з випробувальним терміном.

Володимир Дідух пережив кілька замахів на своє життя. Перший з них стався ще влітку 2004 року, коли невідомий кілер стріляв у Дідуха з пістолета “Люгер”, але тільки поранив його у руку та плече. Другий раз в Дідуха стріляли 24 серпня 2012 року. У центрі Львова його джип «Вольво» (зареєстрований на іншу особу) було розстріляно невідомими на «Део-Ланос», які використовували компактний пістолет-кулемет «Скорпіон». Більшу частину куль прийняв водій.

У 2019 році у Київській області поліцейські затримали трьох осіб, які планували вбити “Вову Морду”. Зі слів тодішнього Генпрокурора Юрія Луценка випливло, що замах на “Морду” слідство розцінює як елемент довготривалої війни представників кримінального світу Західної України та частину помсти за спробу фізичного знищення в серпні 2016 року іншого “авторитета” – Богдана Копитка.

У 2014 році Володимир Дідух балотувався до Верховної Ради, однак у список ВО “Свобода” він не потрапив, хоча, за його словами, вклав у партію Тягнибока 48 мільйонів доларів. Гроші на утримання осередків партії, мітинги та зарплату функціонерам, зі слів Дідуха, він не давав особисто лідерові партії Олегові Тягнибоку, а передавав через народного депутата України від «Свободи» Ігоря Кривецького.

Позачергові парламентські вибори Володимир Дідух програв як кандидат за списками партії «Громадянський рух України».

Свого часу народний депутат від ВО «Свобода» Ігор Кривецький заявляв, що не знає людини, відомої в кримінальних колах як Вова Морда. Проте це не заважає йому мати спільний бізнес з його родиною.

Наталія Сліпченко, яку називають дружиною Володимира Дідуха і яка мешкає за тією ж адресою, що й він, на вул. Йосипа Сліпого у Львові, володіє цілою низкою підприємств. Наприклад, вона є співзасновницею ТОВ «АІА», «Гурман», ПРАТ “Галка-Дрогобич» та інших. Також їй належить частка в спільному українсько-німецькому ВКП у формі ТОВ “Емкорет”. Співвласником цього ж підприємства є Ігор Кривецький. Основним видом діяльності фірми є “обслуговування напоями”. Також Ігор Кривецький та Наталія Сліпченко  є співзасновниками ГО «Здорова Галичина»

Ще донедавна Ігор Кривецький також вів спільний бізнес і з сином Володимира Дідуха – Максимом. Вони були серед співзасновників ТОВ «Мангусти», основним видом діяльності якого є «діяльність приватних охоронних служб». Нині вони вийшли з числа співвласників.

Іван Бокало народився 1965 році у селі Синьковичі Жовківського району. Має вищу освіту, останнє місце роботи – юрисконсульт ТОВ «Автосвіт». Екс-начальник Рава-Руської митниці та колишній депутат Львівської обласної ради від “Сильної України”.

Під час тодішніх виборів кандидатам було непросто пройти в обласну раду лише завдяки власній популярності на окрузі, тому довелося шукати підтримки у різноманітних структурах, зокрема, й серед представників влади. Так Бокало вибрав для себе партію Сергія Тігіпка. Загалом він був відомий як старший інспектор відділу технічних засобів контролю Львівської митниці.

Журналіст Плінський розповів про корупційну схему на Львівській митниці, де нібито з пунктів пропуску на добу завдяки контрабанді отримують близько 2 млн доларів. Одним з верховодів цієї схеми називали “Пупса” – Ігоря Кривецького. У трійці кураторів цієї схеми було названо й Івана Бокала. За даними журналіста,  “данину” львівські митники збирали з фур і бусів — по 30 і 10 тисяч доларів відповідно. Пункт пропуску Краковець, яким опікувався Бокало, начебто, приносив 1 мільйон доларів за добу.

“Прайс – 30 тисяч доларів з фури. Для бусів – 10 тисяч. Кожен 4 бус і кожна друга фура – йдуть по цій схемі. Платиш за таксою – і тобі зелене світло. В цілому, це 50-70 фур і 200-250 бусів за добу “, – розповів Плінскький.

Ще один скандал виник у 2014 році через інформацію про пишне весілля доньки Бокала у Трускавці, для якого біля готелю “Ріксос-Прикарпаття”, на урочистостях побудували цілу стіну з живих квітів, столи бенкетної зали оформили блискучим камінням, а у готель молода пара прибула на вертольоті. Безіменний палець нареченої прикрасила обручка з білого золота із величезним діамантом.

Виправдовуючи цей розмах, Іван Бокало зауважив, що не працює у «Львівській митниці» з грудня 2010 року,  останнім часом займається приватним бізнесом і працює юрисконсультом на фірмі «Автосвіт».

“У моїй офіційній декларації сума загального доходу за минулий рік становить 1 млн 259 тис. грн. Весілля ми дійсно відсвяткували у готелі в Трускавці, де живуть мої свати. Тільки з нашого боку витратили близько 30 тисяч доларів. Це легальні гроші. У нас троє дітей. Це перше весілля, на яке ми так довго чекали, тому мені для неї нічого не шкода. Як на мене, це особиста справа кожного батька, скільки витрачати на свою дочку», – пояснював тоді Іван Бокало.

У 2014 році Іван Бокало намагався потрапити до Верховної Ради, балотуючись по “рідному” 122 окрузі, що включає Жовківський район. Його суперником, до речі, був ще один бізнесмен та політик, проти якого запроваджені санкції РНБО – Тарас Козак.

За матеріалами видання dilo.net.ua

%d блогерам подобається це: