Важливо Події

Зміни до Закону України “Про публічні закупівлі” містять корупційні ризики

НАЗК провело антикорупційну експертизу законопроєкту 5289, яким пропонується внести зміни до Закону України «Про публічні закупівлі» та скасувати обов’язкове проведення спрощених закупівель.

Про це повідомляється на сайті НАЗК.

Інструмент спрощених закупівель був запроваджений минулого року. Так, до квітня 2020 року державні установи могли закуповувати товари та послуги на суму до 200 тис. грн та роботи — до 1,5 млн грн за прямими договорами, тобто без конкурентного аукціону на зниження ціни.

З появою спрощених закупівель такі товари та послуги установи мають придбати на підставі конкурентного аукціону полегшеної форми, оскільки для його проведення як замовник, так і учасник мають підготувати дещо менше документації, порівнюючи зі звичайною закупівлею. Крім того, спрощені закупівлі займають менше часу: тривалість етапів процедури є меншою і сама закупівля завершується значно швидше, ніж відкриті торги.

За рік інструмент спрощених закупівель дозволив вивести з тіні закупівлі на суму понад 40 млрд грн.

Що пропонує законопроєкт 5289?

Автори законопроєкту пропонують:

  • зробити спрощені закупівлі необов’язковими для більшості замовників — органів державної влади та місцевого самоврядування, а також підприємств, установ та організацій, які є розпорядниками бюджетних коштів. Замовники зможуть укладати прямі договори з обраними постачальниками.
  • дозволити сільським і селищним радам та міським територіальним громадам купувати напряму: харчові продукти, паливно-мастильні матеріали, природний газ та електричну енергію, окремі товари для закладів охорони здоров’я або закладів освіти; проєктно-кошторисну документацію тощо.

Які можливі наслідки прийняття законопроєкту?

У разі прийняття законопроєкту:

  • знижується прозорість закупівельних процедур –  якщо замовник підписав прямий договір, то в системі Prozorro можна побачити лише сам договір та відомості про виконавця. Натомість у спрощених закупівлях можна вивчити цінові пропозиції, вимоги до предмета закупівлі,  причини дискваліфікації учасників, якість відповідей замовника, підстави для прийняття рішення про визначення переможця тощо.
  • держава втратить можливість економити на закупівлях. Так, під час проведення аукціону компанії надають власні пропозиції щодо ціни товару або послуги. За рахунок конкуренції початкова ціна може значно зменшитися;
  • бізнес не зможе брати участь у конкурентних закупівлях, оскільки замовник сам обиратиме постачальника.

НАЗК рекомендує не приймати Законопроєкт 5289 у поточній редакції, оскільки запропоновані норми загалом є корупціогенними.

%d блогерам подобається це: