Актуально Блоги

Що таке БЕБ і навіщо його створюють

Спробуємо розібратися, що представлятиме з себе новий правоохоронний орган, які функції та завдання виконуватиме та за яким принципом буде формуватися.

12 травня 2021 року Кабінет міністрів України прийняв  постанову про створення Бюро економічної безпеки, яке буде займатись усіма злочинами у сфері економіки. Представники бізнесу, та й суспільство в цілому сприйняло це як позитивний крок, який мав би знизити тиск з боку правоохоронної системи. Щоправда, слід зазначити, що створюється він із значним запізненням, адже тільки розмови про створення єдиного органу по боротьбі з економічною злочинністю йдуть з 2005 року, а згідно останнього меморандуму з МВФ, Бюро економічної безпеки мало б запрацювати ще до кінця 2020 року.

Бюро економічної безпеки України – це центральний орган виконавчої влади, на який покладаються завдання щодо протидії правопорушенням, що посягають на функціонування економіки держави.

Відповідно до покладених завдань Бюро економічної безпеки України виконує правоохоронну, аналітичну, економічну, інформаційну та інші функції. Отже, тепер всі злочини, якими займалась податкова міліція, підрозділи в Національній поліції та Службі безпеки України, які займались економічними злочинами, розслідуватимуть в Бюро економічної безпеки. Поки що все звучить обнадійливе і перспективно. А що далі? А далі – «кадри вирішують все».

Забезпечувати діяльність установи будуть 4000 працівників (висококваліфіковані і доброчесні – так прописано в Законі) . А очолювати Бюро економічної безпеки буде Директор, який призначається на посаду Кабінетом Міністрів України за поданням Прем’єр-міністра України за пропозицією комісії з проведення конкурсу. Конкурсна комісія з обрання директора буде складатися з 9 осіб (3 особи від РНБО, 3 від ВРУ, 3 від КМУ). Власне від цих рішення цих 9-ти осіб і залежить, хто саме очолить Бюро економічної безпеки та сформує саму структуру, враховуючи територіальні органи.

Вимоги до майбутнього голови Бюро цілком стандартні – бути віком 35 і більше років, з яких не менше 10 працювати за спеціальністю, мати досвід роботи на керівних посадах, вищу юридичну та/або економічну освіту за ступенем спеціаліста (магістра), вільно володіти державною мовою і бути здатним за моральними якостями, освітнім і професійним рівнем, станом здоров’я виконувати відповідні службові обов’язки.

Детективи та ті хто матимуть спеціальне звання в БЕБ, отримуватимуть заробітну платню не менше 42 тисяч гривень (20 прожиткових мінімумів). Інші працівники Бюро економічної безпеки будуть отримувати не менше трьох розмірів посадового окладу (від 7800*3=23400), встановленого Кабінетом Міністрів України для працівників, які займають відповідні посади в центральних органах виконавчої влади.

А ще є премії, надбавки за вислугу років, доплати за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, доплати за спеціальне звання або ранг державного службовця,  доплати за науковий ступінь…

Загалом, законом передбачені нормальні умови для праці та гідна заробітна платня з усіма бонусами, що передбачені державною службою. Питання тільки в кадровому складі та хисті майбутнього керівництва та працівників чітко, послідовно та активно виконувати свої прямі обов’язки.

До позитивних моментів також можна віднести те, що з метою забезпечення прозорості та суспільного контролю за діяльністю Бюро економічної безпеки України при Бюро економічної безпеки України утворюється Рада громадського контролю у складі 15 осіб, яка формується на засадах відкритого та прозорого конкурсу шляхом рейтингового інтернет-голосування громадян України. Рада громадського контрою:

– заслуховує інформацію про діяльність, виконання планів і завдань Бюро економічної безпеки України;

– розглядає звіти Бюро економічної безпеки України і затверджує свій висновок щодо них;

–  організовує публічні заходи для обговорення актуальних питань розвитку і діяльності Бюро економічної безпеки України, заходи з правової освіти населення;

– обирає із свого складу представників, які входять до складу конкурсних комісій Бюро економічної безпеки України (крім конкурсних комісій, що проводять конкурси на посади, відомості про які становлять державну таємницю);

– обирає із свого складу представників, які входять до складу дисциплінарної комісії Бюро економічної безпеки України;

– здійснює інші повноваження, передбачені положенням про Раду громадського контролю при Бюро економічної безпеки України.

Бюро економічної безпеки має всі шанси стати прозорим, ефективним, не корумпованим органом, якщо буде дотримано принципів записаних в Законі. А особливо трьох:  принцип пріоритетності додержання прав, свобод і інтересів фізичних та юридичних осіб; політичної нейтральності та позапартійності; та незалежності від інших, крім державних, інтересів. Реалізація цих шансів буде залежати від рішень конкурсної комісії з обрання голови, кадрового складу та ступеня незалежності від впливу корупції та політичної кон’юнктури. Ми будемо уважно спостерігати за процесом формування Бюро економічної безпеки та інформуватимемо про всі нюанси його створення.

Лідія Дмитрусь
Адвокат, юрист, експерт ГО “Всеукраїнське обєднання “Антикорупційний блокпост”

%d блогерам подобається це: