12 лютого в Україні офіційно припинила свою роботу віртуальна місія Міжнародного валютного фонду. Результат один – відсутність результату.
Найближчим часом Україна не отримає коштів, які мали надійти ще півроку тому. Влада демонстративно саботує виконання вимог міжнародних партнерів, розраховуючи на вдачу.
Чинну кредитну програму stand-by з Україною МВФ затвердив ще 9 червня 2020 року. Її обсяг – близько 5,04 млрд дол, з яких 2,1 млрд дол нам перерахували одразу після підписання.До кінця минулого року, у вересні та грудні, Україна мала отримати ще два транші по 700 млн дол.
Відповідальний за проведення переговорів з МВФ міністр фінансів Сергій Марченко в інформаційному полі постійно заспокоює громадськість. «Це питання у сферах антикорупційного законодавства, енергетики, розвитку фінансового сектору та подальшої фіскальної консолідації. Уряд має продуктивну співпрацю з Місією у цих питаннях, як і бачення щодо врегулювання питань, необхідних для отримання траншу за програмою stand by», – заявив Марченко.
Проте це вже другий провалений транш за каденції чинного міністра фінансів Сергія Марченка. В МВФ вказують на значний регрес в реформуванні антикорупційної інфраструктури, збільшенні фіскального тиску та відсутність судової реформи.
В червні 2020 року Кабінет Міністрів України опублікував попередні заходи та структурні маяки які виставив Міжнародний Валютний Фонд для України.
З попередніх заходів, які було узгоджено влітку 2020 року вдалось виконати не все, а щось взагалі не виконано.
За підсумками роботи місії МВФ представник фонду пан Йоста Люнгман перерахував найбільш “дискусійні” питання.
Посилення управління Національним банком. Питання до НБУ у фонду виникли одразу після надання Україні першого ж траншу, коли у липні з посади пішов Яків Смолій.
Окрім заборони членам Ради Нацбанку обіймати посади у правлінні НБУ, зміни до банківського законодавства мають вирішити низку проблем, пов’язаних з роботою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Україна вже другий рік поспіль живе з рекордним дефіцитом бюджету. І якщо до дефіциту у 2020 році у фонду питань майже немає, оскільки був розпал пандемії та економічна криза, то дірку в поточному бюджеті розміром в 276 млрд грн МВФ активно дискутував.
Дискусійне питання МВФ – судова та антикорупційна реформи. За час, що минув від початку програми stand by Україна не лише не спромоглася просунутися уперед у цьому напрямку, але й зробила кілька кроків назад.
Ще один крок назад українська влада зробила в енергетичній реформі, запровадивши обмеження ціни на газ для населення. І це п’яте дискусійне питання місії. При цьому рішення щодо цін на газ ухвалили у самий розпал переговорів з МВФ. Нагадаємо, що запровадження ринку газу було однією з попередніх вимог фонду.
Цього року, крім залучення 276 млрд грн на покриття дефіциту бюджету, Мінфіну необхідно виплатити щонайменше 600 млрд грн по зовнішнім і внутрішнім боргам. Пік виплат прийде на вересень, коли за один місяць держава повинна виплатити 102 млрд грн.
Влада запевняє, що вдасться прожити цей рік без грошей МВФ. Проте як це буде на практиці – ми зможемо переконатися вже дуже швидко. Зовнішні запозичення вони завжди на порядок дорожчі ніж через МВФ. Але МВФ завжди висуває умови, які потрібно виконувати.