Аналітика

Особливості державної служби в період карантину

Ручні кадрові призначення проти перспективи сталого розвитку

18 листопада 2020 Кабінет Міністрів розблокував проведення конкурсів по обранню державних службовців категорії «А» в умовах карантинних обмежень. Проведення конкурсів по обранню керівників категорії «А» Комісією з питань вищого корпусу державної служби Національного агентства з питань державної служби, були призупинені Постановою Кабінету міністрів України №290 від 22 квітня 2020 року, в зв’язку з метою «запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19». 

Згідно ЗУ «Про державну службу» до складу комісії входить представник Верховної Ради, представник Президента України, представник Кабінету Міністрів, керівник або заступник Національної комісії з питань державної служби, фахівець з питань управління персоналом, визначений кабміном, представник від закладів вищої освіти, які готують фахівців у сфері публічного управління та від представник від громадськості. Конкурс проводиться в декілька етапів, зокрема тестування та вирішення ситуативних завдань. 

За місяць на порталі Національного агентства з питань державної служби не оголошено жодного нового конкурсу по заняттю вакантних посад. Натомість є лише повідомлення про скасування попередніх конкурсів в зв’язку з пандемією. 

17 квітня 2020 року на період дії карантину та 30 днів після його завершення був встановлений порядок «тимчасового» призначення на посади державної служби, шляхом укладання строкового контракту. Порядок був встановлений постановою Кабінету Міністрів України №290 від 22 квітня 2020 року, так як прийнятими змінами до ЗУ «Про державний бюджет на 2020 рік» призупинялася діє ЗУ «Про державну службу». 

 Процедура добору на посади державної служби відрізняється від звичайного конкурсного відбору відсутністю кластичних етапів оцінювання професійної компетентності кандидата і не проведенням тестування і виконання ситуативних завдань кандидата. В той же час було збережено такий невід’ємний момент як співбесіда, яка завжди була притаманна кадровим призначенням. 

Триває такий строковий контракт до дня визначення переможця «класичного» конкурсу на посаду, яку обіймає державний службовець. Змінами внесеними 22 квітня визначається, що конкурс має бути оголошений та проведений в двомісячний термін від моменту скасування  карантину. Особа, яка працює на умовах контракту, може працювати на посаді не більше 4-х місяців з дня відміни карантину. 

Що це означає по факту? За місяць після «повернення» процедури конкурсів, жодного з них не було оголошено. В період призначень за «співбесідою» було призначено ряд керівників стратегічних центральних органів виконавчої влади. Зокрема це стосується Державної податкової служби, Державної митної служби, Державної служби геодезії та картографії.

Фактично, на відміну від публічних конкурсів, відсутня жодна можливість про фаховий рівень новопризначеного керівника до моменту першого публічного скандалу. Так як було, наприклад, з обранням голови Миколаївської обласної державної адміністрації (в 2016-2017рр. голови ОДА також обиралися комісією, проте пізніше цій посаді було повернений «політичний» статус), коли журналісти зафіксували в одного з кандидатів численні граматичні помилки, що продемонстрували абсолютне незнання української мови.

Зараз вже можна робити висновки за результатами 9 місячного карантину. Міські голови деяких обласних центрів влаштовували демарші президенту і Кабінету Міністрів по обмеженням які вводилися. Також на стадіонах проводилися футбольні матчі за обмеженого відвідування глядачів. Одеські клуби були вщент заповнені під час літнього курортного сезону, а деякі заклади чинних депутатів працювали не дивлячись на весняний жорсткий карантин. Абсурд, проте рішенням влади, збиратися комісії з 7 осіб, для обрання гідного керівника органу центрального органу виконавчої влади, який покаже свою компетентність та буде нести повну відповідальність за свої дії, було заборонено.

ЗАЛИШИТЬ ВІДПОВІДЬ

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: