Аналітика Важливо

Законопроєкт № 4392 обмежує повноваження НАБУ та порушує гарантії його незалежності

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) провело антикорупційну експертизу проєкту Закону № 4392 «Про внесення змін до законодавства України про адміністративні правопорушення, кримінального законодавства та кримінального процесуального законодавства щодо діяльності Служби безпеки України та розвідувальних органів».

Результати антикорупційної експертизи НАЗК вказують на наявність у положеннях проєкту корупціогенних факторів:

1) законопроєкт пропонує надати Генеральному прокурору право доручати досудове розслідування кримінального правопорушення, яке віднесене до підслідності Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), до слідчих органів Служби безпеки України (СБУ). Таке доручення має бути погоджено з керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).

Ця зміна суттєво звужує зміст та обсяг наявних повноважень НАБУ, а також порушує правові гарантії його незалежності.

2) пропонується наділити Генерального прокурора широкими дискреційними повноваженнями. Генеральний прокурор може на власний розсуд змінювати підслідність та надавати доручення слідчим органам СБУ здійснювати досудове розслідування злочинів, віднесених до підслідності інших органів.

Чинним законом критерії віднесення кримінального правопорушення до тих, які становлять загрозу державній безпеці, не визначені. Це створює передумови для ухвалення необ’єктивних та упереджених рішень та виведення розслідування з підслідності НАБУ для передачі слідчим органам СБУ.

НАЗК повідомило про результати експертизи комітети Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності та з питань антикорупційної політики. Також НАЗК надало рекомендації для обов’язкового доопрацювання законопроєкту.

%d блогерам подобається це: