Актуально Аналітика

ВР пропонує відмінити “літній час”

Верховна Рада хоче скасувати переведення годинників. Це означає, що нинішній зимовий час (UTC+2, за міжнародною шкалою) може стати для України постійним.

Щоправда, коли саме країна переведе годинники востаннє, досі до кінця не відомо, адже законопроєкт поки що ухвалили лише в першому читанні.

Можливо, 28 березня Україна іще перейде на літній час (переведе стрілку на годину вперед), а восени повернеться на зимовий – уже назавжди.

Проте низка депутатів пропонують пришвидшити ухвалення закону в цілому. Тоді переводити годинники більше не доведеться навіть цьогоріч.

3 березня депутати ВР підтримали в першому читанні законопроєкт про скасування переходу на літній і зимовий час. Після набуття законом чинності українці житимуть у зимовому часі.

Як у Європі?

В березні 2019 року Євродепутати схвалили рішення відмовитися від переходу на літній і зимовий час з 2021 року.

Рекомендація Єврокомісії була ухвалена за результатами онлайн-голосування, проведеного в країнах ЄС минулого літа, згідно з яким 80 відсотків жителів ЄС віддали голоси за скасування переходу на зимовий та літній час.

У Німеччині переведення стрілок годинника на літній час було запроваджене в 1980 році. Інші європейські країни, приміром Італія та Франція, мають цю норму з 1960-их років. Починаючи з 2002 року, перехід був урегульований нормами ЄС, щоб уникнути проблем, спричинених різним часом при роботі транспорту, повітряному чи залізничному сполученні.

Аргументи за літній час:

Зазвичай користь від переведення пояснюють економічними перевагами. Завдяки переходу на літній час, мовляв, робочі години більше припадають на світловий день – це економить енергію, що своєю чергою є кращим для екології.

Аргументи “проти”:

Противники переведення наводять результати досліджень, які говорять про негативний вплив на здоров’я людини та біоритми.

Зокрема, свіжі дані демонструють, що в країнах, які переводять годинники, в момент переходу збільшується кількість інсультів та викликів швидкої допомоги.

Стрілки на літній і зимовий час переводять у низці країн Європи, деяких штатах США, низці країн Південної Америки та Африки, у Новій Зеландії та частково в Австралії.